Jdi na obsah Jdi na menu
 


Plemenný standard Ca De Bou

24. 7. 2006
Obrazek CELKOVÝ VZHLED :Jde o typickéuo představitele molosských plemen poněkud prodlouženého formátu,silného a mohutného,střední velikosti.Plemeno vykazuje výrazný rozdíl mezi pohlavími,což se projevuje především u lebky,jejiž obvod je u psů větší než u fen.
CHOVÁNÍ/ CHARAKTER /POVAHA/ :Základním rysem tohoto plemene je klidná povaha,ale podle okolností se může projevit také odvážně a chovat statečně,s lidmi vychází dobře a svému pánovi je věrný a oddaný.Jako hlídací a strážný pes je nepřekonatelný.V klidných situacích je důvěřivý a sebejistý,při vzrušení je jeho pohled pronikavý.
HLAVA :je silná a mohutná.
Mozkovna :
Lebka :Mozkovna je velká,široká a téměř kvadratická-její obvod zvláště u psů přesahuje kohoutkovou výšku.Čelo je široké a ploché,čelní rýha vyjádřená,při pohledu ze předu není vzhledem ke tvaru mozkovny vidět týlní hrbol.Horní linie obrysu mozkovny a tlamy jsou téměř rovnoběžné,jen lehce konvergující.
Stop :při pohledu ze strany je výrazný a vystupující.při pohledu zepředu je patrný jen proto,že nadočnicové oblouky vyznačují výraznou čelní rýhu.
Lebka obličejové části :
Žvíkací svaly jsou silné,vystupující,silně vyvinuté a dosahují až pod střed krajiny oka.Třebaže se na žvýkacích svalech vyskytují po stranách mírné vrásky,můžeme celkově prohlásit ,že kůže na hlavě netvoří vrásky.
Nosní houba : Černá a široká,mezi nosními otvory je dobře vyznačena prohlubeň.
Tlama: nasazena u vnitříního koutku oka,široká a kónická ,při pohledu ze strany připomíná tupý kužel se širokou základnou.Hřbet nosu je rovný a lehce stoupá.Délka tlamy je v poměru 1:3 s déklou mozkovny.
Pysky : Horní pysk pokrývá po stranách dolní pysk až do poloviny tlamy,kde je vyjádřen koutek tlamy.Horní pys spíše těsně přiléhá,zatímco spodní se ve své střední části přehýbá,při zavřené tlamě nejsou pysky nijak nápadné.Výrazně žebrované patro a okraje dásní jsou černě pigmentované,ostatní sliznice ústní dutiny jsou červené.
Čelisti a zuby : čelisti jsou silné,řezáky správně řazené a špičáky dobře usazené,skus je úplný,zuby jsou bílé a silné.Zámek vykazuje předkus,tento předkus nesmí být přehnaný a měl by činit nejvýše jeden cm.Se zavřenou tlamou nesmí být zuby vidět.
Oči : velké,oválného tvaru.Víčka jsou široce otevřená,dobře lemovaná a lehce šikmá,barva by měla být co nejtmavší a měla by odpovídat barvě srsti,spojivky nejsou vidět,při pohledu zepředu zepředu by nemělo být vidět bělmo očí.Oči jsou hluboko uložené a široce posazené.
Uši : Nasazené vysoko a po stranách hlavy,spíše male s viditelném vnitřkem ušního boltce a stažené obloukem dozadu.Jde o tzv.růžovité ucho.V klidu je špička ucha pod línií očí.
Krk : Silný,mohutný,v dobrém poměru s celkem,v nasazení odpovídá jeho šířka zhruba průměru hlavy,dobře vsazený do kohoutku.Kůže je trochu volná,mírný lalok je přípustný.
Trup :
Bedra a slabiny : Krátká,poměrně štíhlá,s vysloveným klenutím směrem k zádi.
Záď : Leží zhruba o 1 až 2cm výš než kohoutek,vůči horizontále tvoří úhel zhruba 30 stupňů a je poněkud štíhlejší než hrudník.
Hruď : Hrudní koš je poněkud válcovitý,hluboký a dosahuje až k loktům,vzhledem k široce postaveným vrcholkům lopatek je hrudník na úrovni kohoutku velmi široký.
Spodní línie z profilu a břicho : Hrudník probíhá rovnoběžně s podložkou,linie břicha lehce stoupá a je mírně vtažena,ale ne jako u chrtů.
Ocas : Hluboko nasazený,v nasazení silný,zůžuje se směrem ke konci.Ocas dosahuje až k hleznu a končí špičkou.V klidu přirozeně visí.V akci tvoří lehký oblouk a zvedá se až na úroveň hřbetní línie.
Končetiny .
Hrudní končetina :
Plece-poměrně krátké,lehce šikmé,málo vystupující.
Nadloktí-Rovné a rovnoběžné,široce postavené.
Loket-Vzhledem k šířce hrudníku odstávající,ale nikdy není vytočen směrem ven.
Předloktí-Dobře osvalené,rovné,silná struktůra kostí.
Tlapy hrud.končetin.-Silné,se silnými,těsně navzájem přiléhajícími a lehce zaoblenými prsty,polštářky tlap lehce pigmentované.
Pánevní končetiny :
Osvalené,širší než hrudní končetiny.
Stehna-Šoroká,přirozeně zaůhlená.
Zadní nadprstí-nárt-Krátké,rovné,silné.Paspárky jsou nežádoucí.
Tlapy pánevních končetin-Silné,se silnými prsty.Prsty jsou delší než u hrudních končetin,ale celkově tvoří ovál,přednost se dává pigmentovaným polštářkům.
Chody : Typickým způsobem pohybu tohoto plemene je klus.
Kůže : Spíše silná a dobře přiléhající k tělu s vyjímkou krku,kde se může vyskytnout lehký lalok.
Osrstění :
Srst-Krátká a na omak drsná.
Barva-Žíhaná,všechny odstíny žluté a černá,přednost se dává v uvedeném pořadí.U žíhaných psů se dává přednost tmavým barevným odstínům,u žluté intenzivnímu zbarvení.Bílé skvrny jsou přípustné na tlapách hrudních končetin,na hrudi a na tlamě v max.rozsahu do 30% plochy.Přípustná je také černá maska.
Velikost a hmotnost :
Kohoutková výška- u psů 55-58cm , u fen 52-55cm
Hmotnost - u psů 35-38kg, u fen 30-34kg
Těžké vady psi s kohoutkovou výškou přesahující výšku zádi
předkus více než 1cm
nůžkový nebo klešťový skus
chybění dvou premolárů
ucho není složeno do ružicovitého tvaru,ale ploše přiléhá k líci,uši vztyčené v nasazení,i když zadní třetina vykazuje růžicovitý tvar.
ocas jako u buldoka
Vylučující vady bojácnost,agresivita
podkus
světlé nebo žluté oči
kupírované uši nebo ocas
bílá barva více jak na 30% celkové plochy těla,jinde než na hrudních končetinách,hrudi a tlamě
skvrny jiné barvy

převzato s info Moloss klubu CZ

 

Náhledy fotografií ze složky Ca De Bou